Wysokie wawrzynki cz. III

Wawrzynek wonny, inaczej chiński lub japoński (Daphne odora) jest powszechnie uprawiany jako roślina ozdobna i tak właściwie to nie wiadomo, czy pochodzi z Chin czy z Wysp Japońskich. Dorasta do 120-150 cm wysokości. Posiada zimozielone liście oraz pachnące, purpurowoczerwone na zewnątrz i białawe wewnątrz kwiaty skupione na szczytach łodyg po 12-20 sztuk. Kwitnienie rozpoczyna wcześniej niż inne wawrzynki, w kwietniu, maju. Wymaga półcienistych stanowisk, próchnicznego, ale przepuszczalnego, neutralnego podłoża, okrycia zimą. Posiada kilka pięknych odmian uprawnych (‚Variegata’, ‚Aureomarginata’, ‚Mae Jima’, ‚Forde Abby’, ‚Lime Light’, ‚Geisha Girl’, ‚Rebecca’, ‚Sakiwaka’, ‚Leucanthe’).

Daphne odora ‚Mae Jima’

Wawrzynek tunguski (Daphne tangutica) dorasta od 50 do aż 200 cm wysokości. Naturalnie występuje w Chinach, w górskich lasach. W maju, czerwcu i powtórnie pod koniec lata rozwijają się różowawe, niejednolicie zabarwione, pachnące kwiaty skupione po 3-12 w szczytowe pęczki. Posiada piękną odmianę ‚Gold Dust’ o cieniowanych złoto-zielonkawych liściach.

Daphne tangutica

W uprawie wymaga próchnicznego, mocno przepuszczalnego podłoża i półcienistych stanowisk.

 

 

Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *