Wysokie wawrzynki cz. II

W górzystych obszarach Chin i Birmy rośnie wawrzynek rozmarynolistny (Daphne rosmarinifolia). Osiąga od 30 do 100 cm wysokości. Liście są zimotrwałe, żółte kwiaty, skupione po 2-8 w szczytowe pęczki, rozwijają się w maju-czerwcu. W uprawie wymaga: słonecznych lub półcienistych stanowisk, mocno przepuszczalnego podłoża (50 % ziemi ogrodowej, 50 % neutralnego kruszywa o frakcji 4-15 mm), nawadniania i nawożenia mineralnego (jeden raz w roku), okrycia na zimę.

Daphne rosmarinifolia

Daphne rosmarinifolia

Podobną wysokość osiąga wawrzynek Daphne gemmata, pochodzący z Syczuanu i Junnanu. Kwiaty skupione po 5-10 są żółte, opatrzone długą na prawie 15 mm rurką i rozpostartymi łatkami. Kwitnienie trwa od maja do sierpnia. W uprawie wymaga słonecznych stanowisk, mocno przepuszczalnego podłoża (ok. 60 % kruszywa, 40 % ziemi ogrodowej) i traktowania jak w. rozmarynolistnego. Sprzyja mu bardziej osłonięte, cieplejsze stanowisko.

Z tych samych prowincji, ale większych wysokości n.p.m. pochodzi wawrzynek pomarańczowy (Daphne aurantiaca). Osiąga 60 do 120 cm wys., od końca maja i w czerwcu rozwija żółtopomarańczowe, pachnące kwiaty skupione po 2-5 na szczytach łodyg. W uprawie wymaga półcienistych stanowisk i mocno przepuszczalnego podłoża z dodatkiem kruszywa wapiennego. Zimą wymaga okrycia.

Daphne aurantiaca subsp. calcicola

W wysokich górach Chin, Nepalu, Birmy i północnych Indii występuje wawrzynek wykrojony (Daphne retusa). Osiąga 40-120 cm wysokości. W maju, czerwcu rozwijają się piękne, pachnące purpurowoczerwone na zewnątrz, różowawe lub białawe wewnątrz liczne kwiaty.

Daphne retusa

Wawrzynek wykrojony preferuje półcieniste lub słoneczne stanowiska i mocno przepuszczalne gleby. Zimą wymaga okrycia.

Daphne retusa

Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *