Wawrzynek skalny Daphne petraea

Jednym z najpiękniejszych i najbardziej cenionych przez kolekcjonerów wawrzynków jest wawrzynek skalny Daphne petraea Leybold. W przyrodzie występuje tylko na niewielkim obszarze w Południowych Alpach Wapiennych, w prowincjach Brescia i Trydent na około 40 stanowiskach zlokalizowanych na zachód od jeziora Garda.

Daphne petraea

Rośnie na wysokości od 700 do 1800 m n.p.m., w szczelinach wapiennych lub dolomitowych skał. Najbliżej z nim spokrewnione gatunki to także należące do podsekcji Cneorum wawrzynki: D. cneorum, D. striata, D. arbuscula, D. collina i D. blagayana.

Wawrzynek skalny jest wśród nich prawdziwą miniaturą – stare, kilkudziesięcioletnie okazy dorastają do ok. 30 cm średnicy i kilkunastu cm wysokości. Liście są zimozielone, ciemnozielone, skórzaste, do 1,2 cm długości i do 0,3 cm szerokości. Największą ozdobą są kwiaty, w pełni kwitnienia niekiedy całkowicie zakrywające roślinę, przy tym niezwykle silnie, przyjemnie pachnące. Barwa kwiatów jest bardzo zróżnicowana – od jasnoróżowych po prawie czerwone, zdarzają się kwiaty dwubarwne – wtedy zwykle środkowa część płatków korony bywa znacząco jaśniejsza od zewnętrznej, bardzo rzadko spotykane są formy o białych kwiatach. Znane są także formy pełnokwiatowe, których kwiaty wyglądem przypominają miniaturowe róże.

Daphne petraea ‚Garnet’

Tak wielkie zróżnicowanie morfologiczne zaowocowało pojawieniem się w kolekcjach i ofertach niektórych szkółek szeregu nowych odmian tego wawrzynka. Rośliny w uprawie często zakwitają 2-3 razy w roku.

Daphne petraea ‚Eliska’

Wawrzynek skalny z powodzeniem może być uprawiany w warunkach klimatu środkowej Europy. Wymaga mineralnego, przepuszczalnego podłoża o dużej zawartości wapnia, dobrze się czuje w miejscach lekko ocienionych w godzinach południowych. Zimą wskazane jest okrycie, które zabezpiecza rośliny przed wysychaniem w przypadku bezśnieżnych zim. Rośliny uprawiane na własnych korzeniach są bardziej wymagające zarówno co do podłoża jak i stanowiska od roślin szczepionych.

Daphne petraea Tremalzo

Szczepione wawrzynki skalne doskonale rosną w warunkach ogrodowych, bardzo dobrze się aklimatyzują, zachowują zwarty pokrój i obficie kwitną. Szczepienie tych roślin jest też najskuteczniejszym i miarę szybkim sposobem rozmnażania przepięknych odmian tego wawrzynka.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Kolekcje prywatne, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *