Wawrzynek Blagaya (Daphne blagayana)

Wawrzynek Blagaya (Daphne blagayana) występuje naturalnie w górach Rumunii, Bułgarii, dawnej Jugosławii, Albanii i północnej Grecji, w piętrze subalpejskim, w lasach i zaroślach, na wapiennych lub serpynitowych skałach.

Dorasta do ok. 10 cm wysokości i około 100 cm średnicy. Pędy są rozpostarte na powierzchni gruntu. Liście o długości 2-5 cm są odwrotnie jajowate, zimozielone. Pachnące kremowo-białe, niekiedy różowo nabiegłe kwiaty rozwijają się wiosną. Osiągają ok. 13 mm długości i 12 mm średnicy. Są skupione w pęczki, wyglądają przepięknie w pełni kwitnienia.

Daphne blagayana

Odmiana, a właściwie naturalna forma ‚Brenda Anderson’ została odnaleziona na Durmitorze, przez panią Brendę Anderson. Odróżnia się od gatunku nieco luźniejszym kwiatostanem oraz dłuższymi, zaostrzonymi łatkami kwiatów.

Daphne blagayana

Wawrzynek Blagaya i jego odmiana ‚Brenda Anderson’ w uprawie wymagają: półcienistych stanowisk, przepuszczalnego, próchniczno-gliniasto-kamienistego podłoża, najlepiej z dodatkiem kruszywa wapiennego. W sezonie wegetacyjnym roślina wymaga podlewania, ewentualnie mineralnego nawożenia, zimą zabezpieczenia przed niskimi temperaturami.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Portret rośliny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *