Vitaliana

Rodzaj Vitaliana, prezentujący rodzinę pierwiosnkowatych obejmuje tylko gatunek V. primuliflora, syn. Androsace vitaliana, Douglasia vitaliana, Primula vitaliana.

Ta piękna poduszkowa bylina o wysokości 3-4 cm i średnicy ok. 15 cm występuje w górach Półwyspu Iberyjskiego, w Alpach, Abruzji i w Dolomitach. Jest zróżnicowana na 5 podgatunków.

Vitaliana primuliflora subsp. assoana występuje w górach południowo-wschodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Posiada szaro omszone, długo zaostrzone, opatrzone wyraźnym nerwem głównym liście oraz kwiaty o średnicy 12 mm.

Vitaliana primuliflora subsp. assoana

Vitaliana primuliflora subsp. cinerea występuje w Pirenejach i Południowo-Zachodnich Alpach. Liście są obustronnie szaro omszone lub owłosione, kwiaty osiągają do 22 mm średnicy.

Vitaliana primuliflora subsp. cinerea

Vitaliana primuliflora subsp. cinerea

Vitaliana primuliflora subsp. praetutiana jest spotykana w Apeninie Centralnym. Tworzy luźne maty, liście są na spodzie i tępym lub zaokrąglonym szczycie biało owłosione, kwiaty osiągają do 12 mm średnicy.

Vitaliana primuliflora subsp. praetutiana

Vitaliana wymagają w uprawie słonecznych stanowisk, żyznego, ale mocno przepuszczalnego podłoża, okrywania na zimę.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *