Urdziki (Soldanella)

Urdziki (Soldanella) to niezwykle piękne, subtelne byliny górskie. Są zróżnicowane na 10 gatunków. W uprawie w ogrodzie wymagają próchniczno-gliniastego, niekiedy z dodatkiem kwaśnego torfu, mocno zdrenowanego (kruszywo neutralne, grys wapienny w zależności od gatunku) podłoża oraz wilgotnych, chłodnych, dobrze przewietrzonych, półcienistych stanowisk.

Urdzik alpejski (Soldanella alpina) występuje w górach środkowej i południowej Europy, na wilgotnych pastwiskach, wyleżyskach i skałach.

Soldanella alpina

Urdzik karpacki (Soldanella carpatica) jest endemitem Zachodnich Karpat. Występuje we florze Polski. Zasiedla górskie hale i skały.

Soldanella carpatica

Urdzik węgierski (Soldanella hungarica) występuje w Karpatach, Wschodnich Alpach i na Bałkanach. Rośnie na ubogich murawach, na podłożu o kwaśnym odczynie.

Soldanella hungarica

Urdzik drobny (Soldanella minima) zasiedla wyleżyska oraz wilgotne, wapienne gleby we Wschodnich Alpach i centralnych Apeninach.

Soldanella minima

Urdzik górski (Soldanella montana) pochodzi ze Wschodnich Alp Wapiennych, Styrii i Bałkanów. Rośnie w wilgotnych lasach, zaroślach, na łąkach, na podłożu krzemianowym.

Soldanella montana

Urdzik karłowy (Soldanella pusilla) rośnie w górach Europy na wyleżyskach, w luźnych murawach, na podłożu bezwapiennym.

Soldanella pusilla

Urdzik owłosiony (Soldanella villosa) pochodzi z Gór Kantabryjskich i Zachodnich Pirenejów. Porasta źródliska, wilgotne zbocza, na podłożu krzemianowym.

Soldanella villosa

W sezonie wegetacyjnym należy zapewnić urdzikom odpowiednią wilgotność podłoża. Warto też nawozić je nawozem wieloskładnikowym, jednokrotnie, w okresie od IV do czerwca. Dotyczy to zwłaszcza roślin rosnących na torfowym podłożu.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *