Rutewniki Callianthemum

Górskie obszary Europy i Azji to ojczyzna przepięknych rutewników Callianthemum, przedstawicieli rodziny jaskrowatych Ranunculaceae.

Callianthemum farreri

Callianthemum farreri

Rodzaj jest zróżnicowany na 10-12 gatunków. Wszystkie są roślinami zielnymi, o niewielkich rozmiarach, wytwarzającymi odziomkowe i łodygowe liście o podzielonych blaszkach oraz jednokwiatowe kwiatostany. Kwiaty są zbudowane z 5 zewnętrznych działek i 5-12 płatków. Owocami są wielomieszki rozwijające się z licznych słupków.

Trawiaste murawy piętra alpejskiego, lasy, górskie doliny środkowej i wschodniej Azji to miejsca występowania m.in. Callianthemum farreri, C. pimpinelloides, i C. alatavicum.

Callianthemum farreri

Callianthemum farreri

Callianthemum pimpinelloides

Callianthemum pimpinelloides

Alpy i Karpaty, rzadko Pireneje i Góry Dynarskie to ojczyzna rutewnika jaskrowatego Callianthemum coriandrifolium, na niewielkim obszarze Alp Włoskich można spotkać C. kernerianum, we wschodnich Alpach na nielicznych stanowiskach występuje C. anemonoides.

Callianthemum kernerianum

Callianthemum kernerianum

Rutewniki dobrze rosną w miejscach w pełni nasłonecznionych lub delikatnie ocienionych, w mineralno-próchnicznym  podłożu o kwaśnym lub lekko kwaśnym odczynie. Podłoże powinno być przepuszczalne, ale dość wilgotne. Rutewniki można rozmnażać za pośrednictwem nasion wysiewanych tuż po zbiorze lub przez podział starszych, rozrośniętych okazów.

Callianthemum sajanense

Callianthemum sajanense

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *