Rośliny atrakcyjne dla ptaków

Kochamy śpiew ptaków w ogrodzie, uwielbiamy je obserwować, poznawać gatunki i ich zwyczaje, pomagamy chronić ich bioróżnorodność. Zwierzęta te lubią spokój, ciszę, gęstwiny krzewów i drzewa, potrzebują pokarmu w trudnym okresie zimowym.

Pamiętajmy o ptakach przycinając drzewa i krzewy. Częste i silne cięcie wszystkich okazów rosnących w ogrodzie grozi niszczeniem gniazd, schronień i półek do odpoczynku, uniemożliwi zakładanie nowych. Lepiej regulować korony drzew i ograniczać rozrastające się krzewy niejednocześnie. Ograniczanie wysokości i szerokości żywopłotu powinno uwzględniać jego mieszkańców. Pozostawienie gęstwiny krzewów gdzieś na uboczu ogrodu nie zaburza uroku tego miejsca. Ostatecznie w często ciętych krzewach można związać kilka gałązek w pęczek, stwarzając w ten sposób półkę do odpoczynku.

Pamiętajmy także, aby zostawiać na drzewach i krzewach część owoców dla ptaków na okres zimy. Dość długo utrzymują się na gałązkach owoce pigwy, aronii, głogów, późne jabłka. 

Ptaki kochają drzewa i krzewy, do ich ulubionych należą czeremcha zwyczajna i amerykańska, jabłonie ozdobne i zwykłe owocowe, jarzęby szwedzki i pospolity (jarzębina), głogi, cisy, jałowce, świerki i żywotniki, aronia, berberysy, rokitnik, irgi, dzikie róże, derenie, ligustr, czarny bez, kaliny, świdośliwy, tarnina.
Ptaki zakładają gniazda w gąszczu krzewów, np. ligustru, w wysokim żywotniku lub jałowcu. Rośliny te doskonale spisują się jako żywopłoty. Rozpostarty na ścianie, płocie lub pergoli winobluszcz stanowi dla nich świetną sypialnię.
Zimową porę pomagają ptakom przeżyć np.

dławisz Celastrus, potężne, piękne pnącze, dostarczające pożywienia w postaci nasion uwalnianych z kolorowych owoców,

kalina amerykańska Viburnum trilobum, krzew o wys. 2-3 m, którego gęsta korona daje ptakom schronienie, a owoce utrzymujące się do późnej zimy pokarm,

żywopłoty z żywotników Thuja,

krzewy berberysów Berberis sp. – dające schronienie i jadalne owoce,

pięknotki Callicarpa sp., krzewy o wys. 2-3 m, wykształcające drobne, kuliste owoce o cudownej liliowej barwie, chętnie jadane przez ptaki,

świerki Picea sp., dające schronienie i miejsce na gniazda,

aronia Aronia melanocarpa, osiągająca 2-3 m wysokości, doskonale sprawdzająca się zarówno jako soliter, jak i w charakterze żywopłotu, pięknego w okresie kwitnienia, owocowania i w stanie bezlistnym, zapewniającego schronienie i dostarczającego jesienią owoców,

bukszpany Buxus posadzone jako indywidualne okazy, skupiny albo żywopłoty, dające schronienie, śliczne w okresie zimowym dzięki zielonym liściom,

głóg Crataegus – idealne drzewo do zakładania gniazd, dające też owoce i schronienie,

świdośliwa Amelanchier – nie wymagające zwykle cięcia drzewko lub krzew o wysokości od 1,5 do 3-4 m, o koronie wąskiej lub rozłożystej, pięknych, dużych kwiatach rozwijających się wczesną wiosną i smacznych, także dla ptaków, owocach.

Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *