Rhodothamnus chamaecistus – kuzyn różaneczników

Wilgotne wapienne piargi, zarośla kosodrzewiny i ścianki lub skupiska głazów wapiennych we wschodnich i centralnych  Alpach oraz w Górach Dynarskich na wysokości 1500-2300 m n.p.m. porasta niewysoka przepiękna krzewinka spokrewniona z różanecznikami – Rhodothamnus chamaesistus.

Rhodothamnus_chamaecistus

Rhodothamnus chamaecistus

W 1827 roku roślina została opisana przez botanika H. Reichenbacha. Należy do rodziny wrzosowatych i jest jednym z dwóch reprezentantów rodzaju Rhodothamnus (wyróżnia się drugi gatunek – R. sessilifolius). Dorasta do ok. 30-40 cm wys., rozrastając  się tworzy płaty o średnicy nawet ponad 1 m. Liście o długości 1,5 cm są osadzone naprzemianlegle, zimozielone, jajowate, na brzegu piłkowane i owłosione. Od maja do lipca rozwijają się piękne różowe kwiaty, skupione po 2-3 w kwiatostany. Każdy osiąga około 20-30 mm średnicy.

Rhodothamnus chamaecistus

Rhodothamnus chamaecistus

W uprawie rośnie stosunkowo wolno, zachowując zwykle naturalny,  zwarty pokrój. Rośliny preferują lekko ocienione miejsca,  dobrze jest sadzić je u podstawy skał lub w szczelinach między skałami wapiennymi lub dolomitowymi.

Podłoże powinno być przepuszczalne, próchniczno-mineralne, o lekko kwaśnym do lekko zasadowego odczynie. Bardzo dobrze sprawdza się mieszanina torfu wysokiego z grysem wapiennym lub kruszoną tufą wapienną, keramzytem albo seramisem.

Rośliny wysadzone w odpowiednim miejscu i właściwym podłożu są w ogrodzie długowieczne, każdego roku powiększają swoje rozmiary i cieszą właściciela bardzo obfitym kwitnieniem.

Rhodothamnus chamaecistus w naturze

Rhodothamnus chamaecistus w naturze

Najprostszym sposobem rozmnażania Rhodothamnus jest podział starszych egzemplarzy – rośliny często rozprzestrzeniają się za pośrednictwem podziemnych, dobrze ukorzenionych pędów.  Takie dobrze ukorzenione odrośla można z powodzeniem odcinać od rośliny matecznej i sadzić do doniczek.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *