Przepis na ogród skalny

Przepis na ogród skalny obejmuje 6 podstawowych czynności:
1.    Przygotowanie podłoża dla roślin;
2.    Wysypanie podkładowej warstwy podłoża;
3.    Ułożenie kamieni;
4.    Wypełnienie pozostałych, wolnych przestrzeni podłożem;
5.    Rozsypanie wierzchniej warstwy kruszywa;
6.    Sadzenie roślin.

Szczelinowy ogród skalny Jeden z typów ogrodów skalnych

Równie ważnym jak kamienie budulcem ogrodu skalnego jest specjalnie przygotowane podłoże dla uprawy roślin górskich, złożone z mieszaniny kruszyw mineralnych, najlepiej przynajmniej w części powstałych ze skał tego samego typu, co użyte do budowy ogrodu.

Prawidłowo przygotowane podłoże powinno składać się w 75-100% z kruszyw mineralnych, takich jak grysy: granitowy, bazaltowy, łupkowy, wapienny, dolomitowy, mieszane z piaskiem lub żwirem w proporcjach na przykład 1:1 lub 2:1. Składnikiem podłoża może być też niewielka ilość ziemi ogrodowej lub mielony torf włóknisty. W przypadku podłoża dla roślin górskich najważniejsza jest jego struktura – porowata, przepuszczalna, zapewniająca sprawne odprowadzanie wody i dobre napowietrzenie systemów korzeniowych roślin, mniejsze znaczenie ma odczyn podłoża i rodzaj użytego materiału skalnego.

Jeśli ogród jest zakładany na stanowisku, gdzie gleba jest bardzo żyzna, wilgotna to najlepiej jest przed przystąpieniem do wysypywania podłoża położyć na gruncie grubą folię (najtrwalsza jest folia przeznaczona do oczek wodnych), by uniemożliwić roślinom przerastanie korzeniami do żyznej gleby. Nadmiar składników pokarmowych i zbyt zwięzłe podłoże zwykle wywołują bujny wzrost roślin, a następnie ich szybkie zamieranie.
Podkładowa warstwa podłoża

Podkładowa warstwa podłoża

Większą część przygotowanego podłoża należy rozsypać w miejscu planowanego ogrodu skalnego, wstępnie modelując docelowe ukształtowanie powierzchni. Kamienie można układać bardzo różnorodnie, w postaci półek i poletek skalnych, w różnym stopniu zagłębiając je w podłożu. Im kamienie są ściślej ułożone, tym lepiej jest odprowadzany niekorzystny dla większości roślin nadmiar wody. Między innymi taki jest cel gęstego układania pionowo zorientowanych kamieni w ogrodach szczelinowych, tak popularnych wśród czeskich kolekcjonerów roślin górskich.

Ułożenie kamieni

Ułożenie kamieni

Podstawową zasadą jest takie rozmieszczenie kamieni, by ich układ był możliwie naturalny i odtwarzał ułożenie poszczególnych typów skał w górach. Dlatego też byłoby najlepiej przed rozpoczęciem budowy ogrodu skalnego wybrać się na wycieczkę w góry, by tam zaczerpnąć inspiracji. Ważne jest zachowanie właściwych proporcji – wielkości ogrodu do jego wysokości. Zbyt wysoki ogród jest nienaturalny – przecież nie budujemy na środku ogrodu wysokiej górki przeznaczonej do zjeżdżania zimą na sankach…

Miąższość podłoża, w którym są zagłębiane kamienie nie powinna być mniejsza niż 15-20 cm. Po odpowiednim rozmieszczeniu kamieni przestrzenie między nimi w miarę potrzeby należy uzupełnić resztą przygotowanego podłoża. Ostatnim etapem budowy ogrodu skalnego jest rozsypanie 1-2–centymetrowej, wierzchniej warstwy kruszywa mineralnego – najlepiej powstałego z tej samej skały, która została użyta do budowy ogrodu. Tak przygotowany ogród należy mocno zlać wodą lub odczekać 2-3 tygodnie by podłoże osiadło. Wtedy możemy przystąpić do sadzenia roślin…
Wypełnienie pozostałych, wolnych przestrzeni podłożem i rozsypanie wierzchniej warstwy kruszywa

Wypełnienie pozostałych, wolnych przestrzeni podłożem i rozsypanie wierzchniej warstwy kruszywa

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.