Porwinek (Talinum)

Porwinek (Talinum) obejmuje około 50 gatunków sukulentycznych roślin, występujących w Ameryce, Afryce, w tym na Madagaskarze.

Talinum calycinum, syn. Phemeranthus calycinus, Claytonia calycina, pochodzi z gór środkowych i środkowo-południowych Stanów Zjednoczonych. Rośnie tu na skałach i piaszczystych glebach. Posiada mięsiste wąskie, podługowate liście i delikatne różowe kwiaty osadzone na długich szypułkach. W warunkach klimatycznych Polski roślina nie jest trudna w uprawie, zimuje i rozsiewa się. Obficie kwitnie.

Talinum calycinum

Talinum ‚Zoe’

Talinum okanoganense występuje w górskich obszarach stanu Waszyngton, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Osiąga ok. 2,5 cm wysokości. Kwiaty są białe. Zalecana uprawa w szklarence.

Talinum okanoganense

Talinum spinescens syn. Phemeranthus spinescens, pochodzi z górskich obszarów stanów Waszyngton i Oregon, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Rośnie na klifach i wychodniach skalnych, w bazaltowych glebach. Osiąga do 30 cm wysokości podczas kwitnienia.

Talinum spinescens

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *