Piwonie krzewiaste – odmiany uprawne kompleksu Delavaya

Odmiany uprawne wywodzące się od piwonii prezentujących kompleks Delavaya Paeonia delavayi compl. lub piwonię Ludlowa Paeonia ludlowii należą do najpiękniejszych krzewów obcego pochodzenia z powodzeniem uprawianych na obszarze Polski.

Paeonia 'Alice Harding', Lemoine 1935, 80-100 cm wys., kw. V

Paeonia ‚Alice Harding’, Lemoine 1935, 80-100 cm wys., kw. V

Hodowcy i szkółkarze często opisują je jako Paeonia lutea hybrid. Gatunki te, jak i cała grupa okazały się kłopotliwe dla systematyków, którzy na przestrzeni lat różnorodnie je klasyfikowali.
Paeonia 'Boreas', Daphnis 1977, 120 cm wys., kw. V, pachnąca

Paeonia ‚Boreas’, Daphnis 1977, 120 cm wys., kw. V, pachnąca

Współcześnie wyróżnia się grupę piwonii Delavaya, obejmującą dawniej wydzielaną piwonię żółtą P lutea, piwonię Delavaya P. delavayi, piwonię Potanina P. potaninii i piwonię pełnikowatą P. trollioides oraz odrębny takson piwonię Ludlowa P. ludlowii. Botaniczne gatunki, o których pisano we wcześniejszych artykułach poświęconych piwoniom, wyróżniają skromne kwiaty.

Paeonia 'Chromatella', Lemoine 1928, 120-150 cm wys., kw. V, ciężkie kwiaty

Paeonia ‚Chromatella’, Lemoine 1928, 120-150 cm wys., kw. V, ciężkie kwiaty

Piwonie z grupy Delavaya naturalnie występują w prowincjach Junnan, Syczuan i Tybet. Porastają widne lasy i zarośla na zboczach górskich na wysokości od 2300 do 3700 m n.p.m. Rosną pomiędzy lokalnymi sosnami, świerkami i brzozami, w towarzystwie m.in. różaneczników, kalin, irg, berberysów, paproci i szczawików. Sprzyjają im niewysokie temperatury latem i zimą, wysoka liczba opadów atmosferycznych, gruba ściółka leśna.
Paeonia 'Loyola', Chow

Paeonia ‚Loyola’, Chow

Piwonia Ludlowa jest wąskim endemitem występującym jedynie w Brahmaputra Gorges w południowo-wschodnim Tybecie, na wysokości 3000-3700 m n.p.m. Obecnie jej populacja jest niewielka. W 1936 roku nasiona tej piwonii zostały przywiezione do Anglii. Od tego czasu roślina była rozmnażana oraz wykorzystywana jako rodzic w pracach hodowlanych. Dała początek wielu pięknym odmianom uprawnym.

Paeonia 'Ruffled Sunset', Reath 1988, 100 cm wys., kw. V, pachnąca

Paeonia ‚Ruffled Sunset’, Reath 1988, 100 cm wys., kw. V, pachnąca

Tak czy inaczej dawne i współczesne odmiany uprawne wywodzące się od piwonii Delavaya lub piwonii Ludlowa należą do wyjątkowych. Wyróżniają je różnorodnie wybarwione, duże, pojedyncze lub pełne kwiaty, rozwijające się w maju. Wśród piwonii krzewiastych osiągają stosunkowo niskie ceny. Na rynku ogrodniczym bywają oferowane bez nazwy, bez określenia cech kwiatów. Zwykle okazują się one niewarte uwagi, ani pieniędzy. Warto zainwestować w ‘pewną’ odmianę piwonii, sprzedawaną pod konkretną nazwą.

Paeonia 'Strawberry Delight', Reath 1988

Paeonia ‚Strawberry Delight’, Reath 1988

Wymagania uprawowe

Odmiany uprawne piwonii z grupy Delavaya lub wywodzące się od piwonii Ludlowa preferują miejsca półcieniste i słoneczne. Dobrze czują się w widnych laskach iglastych lub liściastych, samodzielnie lub w towarzystwie roślin o podobnych wymaganiach uprawowych. Najbardziej odpowiada im próchniczna gleba o umiarkowanej wilgotności, pokryta grubą warstwą ściółki leśnej. W pierwszym roku po posadzeniu warto zabezpieczyć krzewy w okresie zimowym, np. gałązkami jedliny. Starsze rośliny dobrze jest dodatkowo ściółkować. Wiosną po regeneracji rośliny z pąków odnawiających należy usunąć martwe odcinki pędów, o ile takie się pojawią. Piwonie te rzadko chorują, temat chorób został omówiony w artykule Piwonie – uprawa krzewiastych i zielnych botanicznych gatunków.

Paeonia 'Waucedah Princess', Reath 1988

Paeonia ‚Waucedah Princess’, Reath 1988

Piwonie krzewiaste należą do długowiecznych roślin. Z upływem czasu zbyt zagęszczone krzewy warto przerzedzić wycinając najstarsze, najsłabsze pędy.
Paeonia 'Marchioness', Saunders 1942, 90 cm wys.

Paeonia ‚Marchioness’, Saunders 1942, 90 cm wys.

Paeonia 'Helene Martin', Cayeux 1986

Paeonia ‚Helene Martin’, Cayeux 1986

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *