Pierwsze oznaki wiosny

Nareszcie powiew wiosny – w naszych ogrodach zakwitły pierwsze rośliny. To wprawdzie jeszcze nie jest wiosna, ale każdy kwiatek ogromnie cieszy. Najszybsze, jak zwykle, są cyklameny, u nas zakwitły cyklameny abchaskie Cyclamen abchasicum. Ich pąki powoli, powoli rozwijały się już od jesieni.
Cyclamen abchasicum

Cyclamen abchasicum

Kwiaty są odporne na niskie temperatury, w tej fazie mogą je uszkodzić jedynie silne przymrozki. Przylaszczki jeszcze czekają na ciepło, ale pąki kwiatowe są już widoczne. Tym większą niespodzianką były w pełni rozwinięte kwiaty przylaszczki Hepatica nobilis ‘Schwanensee’.

Hepatica nobilis 'Schwanensee'

Na pozostałe przylaszczki trzeba jeszcze trochę poczekać; z zazdrością słuchamy relacji naszych przyjaciół z Hof, u których jest już pełnia kwitnienia przylaszczek, w tym wszystkich kolorów pełnokwiatowych. Pąki u skalnic są już w fazie pękania, więc, przy dobrej pogodzie, za tydzień na skalnikach może już być kolorowo. No i chyba największe odkrycie – zakwitnie niedługo Eranthis stellata – duży, biały pąk kwiatowy jest już doskonale widoczny.
Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Aktualności ogrodowe i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pierwsze oznaki wiosny

  1. Mariusz pisze:

    Komentarz testowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *