Ogrody torfowiskowe.

Te mało znane w Polsce typy ogrodów są coraz popularniejsze wśród miłośników roślin. Są to miejsca, w którym można z powodzeniem uprawiać wiele roślin, które chciałoby się mieć, a które dotychczas w ogrodzie nie ‘chciały rosnąć’, często mimo wielokrotnych prób.

ogród torfowiskowy dla roślin górskich w Ogrodzie Botanicznym w Utrechcie

ogród torfowiskowy dla roślin górskich w Ogrodzie Botanicznym w Utrechcie

Cóż to za ogród? Zwykle jest lokalizowany, ze względu na wymagania uprawianych w nim roślin, w miejscach lekko ocienionych lub półcienistych. Jego wyróżnikiem jest rodzaj podłoża i sposób przygotowania. Głównym składnikiem jest torf wysoki, stosowany bez dodatków lub mieszany z innymi składnikami, jak kruszywa skalne (granit, sjenit, bazalt, żwir, piasek, ale niekiedy może to być także kruszywo wapienne lub dolomitowe), keramzyt, itp. Najlepiej, gdy podłoże w ogrodzie torfowiskowym jest wyniesione nad poziom gruntu, chociaż czasami praktykuje się wypełnienie substratem wcześniej przygotowanego dołu.


W każdym przypadku przed wysypaniem podłoża należy miejsce na ogród torfowiskowy wyłożyć folią (najlepiej przeznaczoną do basenów). Pozwoli to ograniczyć wymywanie kwasów huminowych z podłoża i dłużej utrzymać odpowiednią jego wilgotność. Zakładając ogród wyniesiony nad poziom gruntu często wykorzystuje się kostki torfowe, służące do budowy naturalnych ścianek oporowych ograniczających zasięg ogrodu torfowiskowego.


Ścianki z torfu mogą z czasem być zasiedlane przez niektóre rośliny, szczególnie z rodziny wrzosowatych i diapensjowatych. Kostki te są stosunkowo trudne do zdobycia, najlepsze jakościowo są kostki z torfu ze Szwecji i Norwegii. Wysypując na planowanym miejscu torf lub torf mieszany z kruszywami zawsze nasypujemy go więcej – tak, by poziom podłoża był wyższy o przynajmniej kilkanaście centymetrów od docelowego. Przed sadzeniem roślin podłoże należy dobrze podlać i ugnieść, co sprawi, że poziom podłoża znacząco się obniży. Zabezpieczy to posadzone rośliny przed samoistnym odkryciem ich systemu korzeniowego.

Phyllodoce caerulea

Phyllodoce caerulea

Jakie rośliny możemy uprawiać w takim ogrodzie? Są to przede wszystkim rośliny wrzosowate, zwłaszcza niewielkie rozmiarowo, należące do gatunków występujących w tundrze (zarówno górskiej jak i arktycznej): Cassiope, Phyllodoce, Harimanella, Gaultheria czy karłowate różaneczniki Rhododendron.

 Cassiope 'Badenoch'

Cassiope ‚Badenoch’

Cassiope lycopodioides

Cassiope lycopodioides

Phyllodoce x intermedia

Phyllodoce x intermedia

Rhododendron microleucum

Rhododendron microleucum

Rhododendron campylogynum

Rhododendron campylogynum

Rhododendron camtschaticum

Rhododendron camtschaticum

W takich warunkach doskonale rosną także przedstawiciele rodziny Diapensiaceae – Diapensia, Schizocodon, Shortia i Galax. Jest to także doskonałe miejsce do uprawy wielu roślin górskich: miniaturowych wierzb, pierwiosnków – zwłaszcza tych trudniejszych w uprawie, goryczek – nie tylko azjatyckich, ale także szeregu goryczek europejskich, jak np. Gentiana alpina czy G. pyrenaica. W ogrodzie torfowiskowym bardzo dobrze rosną urdziki Soldanella, niektóre naradki Androsace, rutewniki Callianthemum i bardzo liczni reprezentanci wysokogórskiej flory Himalajów.

Schizocodon soldanelloides f. magna

Schizocodon soldanelloides f. magna

Schizocodon ilicifolius

Schizocodon ilicifolius

Shortia uniflora

Shortia uniflora

Ogród torfowiskowy musi być regularnie i obficie podlewany. Ponieważ podłoże jest ubogie w składniki pokarmowe, konieczne jest regularne zasilanie roślin nawozami – najlepiej wolno działającymi typu osmocote. Niekiedy kłopoty mogą sprawiać chwasty – wątrobowce z rodzaju Marchantia, karmnik ościsty Sagina subulata, wiechlina roczna Poa annua. Mchy i wątrobowce można skutecznie zwalczać selektywnymi herbicydami, karmnik i wiechlinę trzeba usuwać ręcznie.

 Primula aureata

Primula aureata

 Soldanella hungarica

Soldanella hungarica

Soldanella pusilla

Soldanella pusilla

Soldanella minima

Soldanella minima

Primula sinopurpurea

Primula sinopurpurea

Primula blinii

Primula blinii

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *