Dobór roślin ozdobnych – informacje ogólne

Dobór roślin do warunków panujących w ogrodzie jest niezwykle ważny. Właściwie wytypowane gatunki i odmiany uprawne drzew, krzewów i bylin, a także prawidłowy sposób ich uprawy w znacznym stopniu gwarantują powodzenie, co przekłada się na osobistą satysfakcję, a także oszczędności finansowe. W niewielkim ogrodzie w pewnym stopniu można zmodyfikować siedlisko lub stanowisko przygotowując je dla roślin o określonych wymaganiach.

ogród Oldy MeixneraDoskonałą nauczycielką w kwestii doboru roślin do ogrodu jest natura. Podpowiada co, gdzie i jak. Rośliny występują w różnych strefach klimatycznych świata, w różnorodnych siedliskach.

Leucogenes naturalnie występuje w górach na Wyspie Północnej Nowej Zelandii,

Leucogenes naturalnie występuje w górach na Wyspie Północnej Nowej Zelandii
Istotne dla przeżycia roślin są temperatury, zwłaszcza te najniższe, wilgotność powietrza i podłoża, opady atmosferyczne, grubość pokrywy śnieżnej i czas jej zalegania, skład chemiczny podłoża i jego struktura, światło na określonym poziomie, etc. Uśrednione wieloletnie najniższe temperatury panujące na kuli ziemskiej pozwoliły wyznaczyć tzw. strefy mrozoodporności (hardiness zone), typowe dla różnych obszarów.

Dom – siedlisko

W lasach, pod okapem drzew iglastych lub liściastych albo wśród zarośli, rosną inne rośliny niż w miejscach słonecznych,  nieosłoniętych, specyficzna jest flora nad strumieniami, rzekami, w miejscach umiarkowanie wilgotnych i suchych.

W szczelinach skalnych lub na górskich łąkach rosną rośliny, których nie spotkamy na niżu. Piaszczyste wydmy to miejsce dla nielicznych gatunków roślin dobrze kotwiczących się w niestabilnym podłożu. Kwaśne torfowiska porasta charakterystyczna tylko dla nich flora.

Milionów lat potrzeba było, aby w sposób naturalny, na drodze selekcji i przystosowania się, rośliny znalazły dla siebie domy, czyli właściwie siedliska. Osiągnęły to wykształcając specyficzne cechy.

widłaki zanikają na kuli ziemskiej z powodu niszczenia ich siedlisk

widłaki zanikają na kuli ziemskiej z powodu niszczenia ich siedlisk

Gatunki, które rosną w naturze w miejscach słonecznych i suchych posiadają mięsiste liście i łodygi, w których magazynują wodę, wykorzystywaną do procesów fizjologicznych w okresie suszy. Ich liście pokrywają często włoski, chroniące przed silnymi promieniami słonecznymi oraz szaroniebieskawy woskowy nalot. Aparaty szparkowe, przez które odbywa się wymiana gazowa, są mniej liczne i ulokowane na spodniej stronie powierzchni liści. To chroni przed nadmierną utratą wody.

górski dzwonek

górski dzwonek

Rośliny cienistych stanowisk przystosowały się do niewielkiej ilości światła, dostępnego głównie wiosną i wczesnym latem, czyli przed rozwojem liści drzew. Wykształcają delikatniejsze liście, pozbawione miękiszu wodnego i licznych ochronnych wytworów skórki. Ich rozwój przebiega szybko, kwiaty rozwijają się w kwietniu, maju, a nasiona w połowie lata. W późniejszym okresie wegetacji, w lesie jest cieniście i zwykle chłodno. Najczęściej gleba tu jest pulchna, lekka, próchniczna, przez lata tworzona przez rozkładające się w sposób naturalny opadnięte liście, kwiaty, owoce, gałązki, szczątki zwierząt. Dodatkowo jest wyposażona co sezon w ściółkę, tworzoną przez powyższe, jeszcze nie rozłożone elementy. Tutaj żyją grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy, pracujące nieustannie nad przetworzeniem całości w prostsze, dostępne dla roślin składniki pokarmowe. Nie zapominajmy też, że miejsce to jest domem wielu owadów. W martwym drewnie mieszkają te zwane saproksylicznymi.

górska bylina Androsace

Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *