Mój ziołowy ogród. Cz. IV. Przykładowe aranżacje ziołowych rabat w miejscach słonecznych i półcienistych, na stanowiskach umiarkowanie wilgotnych.

Ziołowe aranżacje w miejscach słonecznych lub półcienistych, na stanowiskach umiarkowanie wilgotnych są nie tylko użyteczne, ale też piękne. Istnieje mnóstwo gatunków roślin zielarskich możliwych do wykorzystania, a także wiele taksonów roślin leczniczych, miododajnych, aromatycznych, o podobnych wymaganiach siedliskowych, które doskonale spiszą się jako rośliny towarzyszące.

aranz ziolowe wilg
Kratka na rysunku 0,5 m x 0,5 m.

W półcienistej i cienistej części ogrodu, na próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej glebie można zaaranżować różne typy ziołowych rabat i zakątków. Pod liściastymi drzewkami lub wysokimi krzewami znajduje się odpowiednie miejsce do wysadzenia niezwykle aromatycznej rośliny zielarskiej – czosnku niedźwiedziego.

pom_Allium_ursinum_TOM_

Ta roślina cebulowa rozwija smaczne liście wczesną wiosną i kwitnie w IV-V. W czerwcu wchodzi w okres spoczynku, wtedy zamierają jej części nadziemne, w ziemi pozostają zaś wieloletnie cebule. Razem z czosnkiem niedźwiedzim warto posadzić w runie pod drzewami rośliny, które także lubią cieniste, wilgotne stanowiska i są ozdobne aż do końca sezonu wegetacyjnego.

pom_Epimedium_grandiflorum_Rubin_Krone_TOM_6022

Do takich należą byliny cieniolubne (w przygotowaniu opracowanie o nich), m.in. epimedia. Są to niewysokie rośliny o ładnych, sercowatych, skórzastych liściach i niezwykle pięknych, różnobarwnych kwiatach, przypominających pająki.

W słonecznej lub częściowo półcienistej, wilgotnej części ogrodu można także wysadzić pojedynczy okaz lub niewielką  grupę dużych, atrakcyjnych roślin zielarskich. Do takich należy m.in. dzięgiel litwor.  Osiąga do 120-130 cm wys. Posiada duże liście wsparte rozdętymi pochewkami oraz atrakcyjne baldachowate kwiatostany. Jego kandyzowane ogonki liściowe posiadają unikalny smak, a także kolor.
Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Poradniki, Ziołowy zakątek i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *