Lepnice bezłodygowa, południowoalpejska i sachalińska

Lepnica bezłodygowa (Silene acaulis) występuje w górach Europy oraz na obszarach podbiegunowych Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ta piękna górska bylina tworzy niskie poduszki o średnicy 10-30 cm. Kwitnie latem, kwiaty o średnicy 5-12 mm są zwykle ciemnoróżowe, niekiedy jasnoróżowe lub białawe. Rośnie na zwietrzałych skałach i w niskich murawach. W uprawie wymaga słonecznego stanowiska oraz próchniczno-mineralnego podłoża, z dodatkiem kruszywa o frakcji 4-8 mm.

Silene acaulis

Silene acaulis

Lepnica południowoalpejska (Silene elisabethae) pochodzi z Alp Południowych, gdzie rośnie na wapiennych skałach i w szczelinach skał. Kwiaty pojawiające się latem, o średnicy 30 mm każdy, są niezwykle piękne, ciemnoczerwone lub czerwonawopurpurowe. Roślina osiąga ok. 20-25 cm wysokości. W uprawie wymaga słonecznych stanowisk oraz próchniczno-mineralnego podłoża, z dodatkiem wapiennego kruszywa (ok. 60%).

Silene elisabethae

Lepnica sachalińska (Silene sachalinensis) pochodzi z Sachalinu. Osiąga 2-5 cm wys. Preferuje słoneczne stanowiska oraz próchniczno-mineralne podłoże.

Silene sachalinensis

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Lepnice bezłodygowa, południowoalpejska i sachalińska

  1. Utterly indited written content, thanks for information. Cass Thaddus Mignon

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *