Górskie przetaczniki (Veronica)

Górskie przetaczniki (Veronica) to rośliny jednoroczne i wieloletnie, nietrudne w uprawie na skalniakach, ładnie zadarniające przestrzenie i obficie kwitnące.

Przetacznik różyczkowy (Veronica aphylla) występuje w górach Półwyspu Iberyjskiego, w Alpach, Apeninach, Karpatach i na Bałkanach; jest obecny w Tatrach. Rośnie na piargach, w szczelinach skalnych, na kamienistych halach, wyleżyskach, w źródliskach, wzdłuż potoków. Osiąga 2-8 cm wys. Pędy płożą się. Kwiaty, rozwijające się od maja do sierpnia, są liliowe, niebieskie, fioletowawe.

Veronica aphylla

W uprawie wymaga mocno przepuszczalnego podłoża (np. 50% drobnego, neutralnego kruszywa o frakcji 2-8 mm,  15% żwiru, 25% próchnicznej ziemi, 10% gliny) oraz słonecznego stanowiska.

Przetacznik darniowy (Veronica caespitosa) porasta skalne zbocza gór Turcji, Libanu, Syrii i Kaukazu. Tworzy darnie lub poduszki o wysokości 5-10 cm i około 25 cm średnicy. Kwiaty o średnicy 8-14 mm są zebrane po 2-6 w grona, rozwijają się od maja do czerwca, są niebieskie lub fioletowawe.

Veronica caespitosa

Wymaga mocno przepuszczalnego podłoża (np. 50% drobnego, neutralnego kruszywa o frakcji 2-8 mm,  25% żwiru, 25% próchnicznej ziemi) oraz słonecznego stanowiska. Zimą zaleca się okrywanie agrowłókniną i zabezpieczenie ‚daszkiem’ przed wilgocią.

Przetacznik szary (Veronica cinerea) pochodzi z górskich obszarów Turcji. Tu rośnie w widnych lasach, na skalistych zboczach i piargach, na skałach wapiennych. Tworzy darnie o wysokości 5-15 cm. Od maja do czerwca rozwijają się liczne kwiaty, skupione w wyprostowane grona. Korona o średnicy 8-10 mm jest niebieska, opatrzona białym oczkiem. W uprawie na skalniakach wymaga mocno przepuszczalnego podłoża (np. 50% gruzu wapiennego,  25% żwiru, 25% próchnicznej ziemi) oraz słonecznego stanowiska. Zimą konieczne jest okrywanie agrowłókniną i zabezpieczenie ‚daszkiem’ przed wilgocią.

Przetacznik turecki (Veronica liwanensis) pochodzi z górskich obszarów Anatolii i Kaukazu. Rośnie na wapiennych skałach, w szczelinach, na piargach, na pastwiskach, także w świerkowych lasach. Osiąga 3-10 cm wys. Od maja do czerwca pojawiają się bardzo liczne kwiaty o średnicy 10-14 mm, niebieskie lub fioletowawe, skupione w gęste grona. Uprawa i zimowanie podobnie jak przetacznika szarego. 

Veronica liwanensis

Przetacznik tesalijski (Veronica thessalica) pochodzi z gór Grecji i Albanii. Rośnie w szczelinach skalnych, na skałach. Tworzy darnie o średnicy 20-30 cm. Latem rozwijają się liczne niebieskie lub fioletowawe kwiaty skupione w grona. Wymagania uprawowe i traktowanie zimą jak przetacznika szarego.

Veronica thessalica

W sezonie wegetacyjnym należy rośliny umiarkowanie podlewać oraz w okresie kwiecień – czerwiec jednokrotnie nawozić nawozem wieloskładnikowym.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *