Górskie orliki Aquilegia

Orliki Aquilegia to jedne z wielu pięknych reprezentantów rodziny jaskrowatych Ranunculaceae.

Są zróżnicowane na około 70 gatunków, występujących na półkuli północnej, przeważnie na obszarach górskich. Orliki górskie osiągają zwykle niewielkie rozmiary części wegetatywnych i wykształcają stosunkowo duże kwiaty.

Aquilegia scopulorum

Aquilegia scopulorum

Wszystkie orliki są roślinami wieloletnimi, których organem podziemnym jest nieco zdrewniałe kłącze. Odziomkowe i łodygowe liście cechują trójkrotnie podzielone blaszki. Kwiaty występują pojedynczo lub skupione w grona od 1 do 10. Ich 5 zewnętrznych listków okwiatu przyjmuje barwy białe, niebieskie, żółte, czerwone. Pięć wewnętrznych płatków tworzy płaską łatkę wyciągniętą u nasady w ostrogę. Na rozdętym lekko szczycie ostrogi znajdują się miodniki. Pomiędzy licznymi pręcikami a 5-10 słupkami wyrastają łuskowate płonne pręciki – staminodia. Owocami orlików są wielomieszki, utworzone z mieszków.

Aquilegia amaliae

Aquilegia amaliae

Orliki z łatwością krzyżują się pomiędzy sobą, dlatego od strony systematycznej stanowią dość trudny rodzaj.

Do najpiękniejszych  przedstawicieli rodzaju z pewnością należą niskie, górskie taksony takie jak:

północnoamerykańskie gatunki: Aquilegia laramiensis, A. saximontana, A. scopulorum, A. jonesii;

europejskie gatunki: z Półwyspu Bałkańskiego (łącznie z Olimpem) – Aquilegia amaliae, z pd. Francji i Włoch – A. bertolonii, z Hiszpanii – A. cazorlensis, A. discolor  i A. pyrenaica, z Alp – A. einseleana.

Aquilegia discolor

Aquilegia discolor

Przepięknym orlikiem rosnącym w górach Półwyspu Bałkańskiego jest nieco większy rozmiarowo Aquilegia aurea.

Aquilegia aurea  z Pirinu

Aquilegia aurea z Pirinu

Górskie orliki preferują w pełni nasłonecznione stanowiska oraz mineralne, przepuszczalne gleby. Są wrażliwe na nadmiar wilgoci w podłożu.

Rośliny wysadzone na odpowiednim stanowisku można utrzymywać w uprawie przez wiele lat, tym bardziej, że niekiedy wykazują skłonność do odnawiania się za pośrednictwem licznie wytwarzanych nasion.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *