Górskie miniaturowe kosaćce

Kosaciec grecki, k. ateński (Iris attica) występuje w górach dawnej Jugosławii, Grecji, północnej Macedonii i Turcji. Rośnie w miejscach słonecznych, w mocno żwirowym, kamienistym podłożu lub w szczelinach na ścianach skalnych. W uprawie w okresie letnim należy go chronić przed wilgocią.

Iris attica

Tworzy raczej zwarte kępki, gdyż ma krótkie kłącza. Dorasta do 12 cm wys. Liście o szerokości 0,4-0,8 cm są niebiesko- lub szarozielone. Od kwietnia do maja lub końca czerwca rozwijają się kwiaty o średnicy 35-45 mm, o zmiennej barwie, jednobarwne lub dwubarwne, od żółtych po bordowofioletowe, z białą, niebieską lub intensywnie niebieską bródką.

Kosaciec dahurski (Iris flavissima), syn. I. dahurica,  występuje na suchych murawach w górskich Chin, Kazachstanu, Mongolii i Rosji. Wytwarza długie, rozgałęzione kłącza. Liście są równowąskie, 5-15 cm dł. i do 0,3 cm szer. Kwiaty o średnicy 40-50 mm są intensywnie żółte. Piękny kosaciec, wymagający słonecznych stanowisk i przepuszczalnego, ale próchnicznego podłoża.

Iris flavissima

Podobny do Iris flavissima, niekiedy uznawany za ten sam gatunek albo blisko spokrewniony takson jest kosaciec niski (Iris humilis), syn. Iris flavissima subsp. transuralensis. Występuje na obszarze rozciągającym się od Europy po Rosję i Chiny, przez Mongolię i Kazachstan. W uprawie wymaga słonecznego stanowiska i mocno przepuszczalnego, wapiennego podłoża.

Iris humilis

Kosaciec Reichenbacha (Iris reichenbachii) pochodzi z górskich regionów Bułgarii, Serbii, Czarnogóry, Macedonii i północno-wschodniej Grecji. Dorasta do 12-15 cm wys. Posiada szarozielone liście oraz 1-2 kwiaty na pędzie. Kwiaty mogą być bordowe, fioletowe, żółte lub białawe. W uprawie wymaga mocno przepuszczalnych, kamienistych podłoży oraz słonecznego stanowiska.

Iris reichenbachii

Kosaciec rosyjski, k. pielgrzymi (Iris ruthenica) i jego niska odmiana I. r. var. nana występują w górskich obszarach rozciągających się od wschodniej Europy po daleką Rosję, Chiny i Półwysep Koreański. Zasiedlają sosnowe lasy, trawiaste murawy, miejsca piaszczyste, kamieniste.

Iris ruthenica var. nana

Ten zmienny kosaciec posiada rozgałęzione, płożące się kłącza o średnicy 0,3-0,5 cm. Liście są równowąskie, zielone lub szarozielone, wąskie, o szer. 0,1-0,3 cm, długie na 6-20 cm. U gatunku pęd kwiatostanowy osiąga 2-20 cm wys., u odmiany niskiej ok. 5 cm wys. W czerwcu, niekiedy w maju rozwijają się fioletowoniebieskie kwiaty o średnicy 30-55 mm.

Kosaćcem o niejasnym rodowodzie jest kosaciec pachnący (Iris suaveolens) i jego barwny wariant I. s. f. rubromarginata. Irys ten bywa traktowany jako I. mellita. Występuje na Półwyspie Bałkańskim, w Grecji, Turcji i Iranie. Posiada krótkie, zbite kłącza, z których wyrastają liście skupione w gęste kępki, osiągające 8-12 cm dł. i 0,6-1,2 cm szer., niekiedy na brzegach czerwono przebarwione.

Iris suaveolens f. rubromarginata

Zewnętrzne listki okwiatu skierowane ku dołowi są krótsze i węższe od wewnętrznych wyprostowanych listków, oznaczone czerwono-brązowymi liniami na szarobiałym tle, w pobliżu końca bródki fioletowawe. Zewnętrzne listki są podobnie, ale mocniej wybarwione. Kosaciec ten preferuje w uprawie słoneczne stanowiska i mocno przepuszczalne, kamieniste podłoże. Latem wymaga niezbyt dużej wilgotności podłoża.

Kosaciec krymski (Iris taurica), syn. I. pumila var. taurica pochodzi ze wschodniej i południowo-wschodniej Europy oraz zachodniej Azji. Posiada szarozielone liście o szerokości 0,6-1,2 cm. Kwiaty są zmiennie wybarwione.

Iris taurica

Iris taurica

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *