Gatunki przebiśniegów (Galanthus) Cz. I

Przebiśnieg kaukaski (Galanthus caucasicus) występuje w Kaukazie i prawdopodobnie północno-zachodnim Iranie. Jest zmienny, uprawia się różne jego formy.

Galanthus caucasicus

Galanthus caucasicus

Galanthus elwesii występuje na obszarze rozciągającym się od Bułgarii po Grecję i zachodnie tereny Turcji. Rośnie na widnych miejscach w górach, w sosnowych i jałowcowych lasach, w liściastej ściółce, wśród zarośli tworzących fryganę.

Galanthus elwesii

Galanthus elwesii

Galanthus fosteri pochodzi ze środkowo-południowej Turcji, Libanu i Syrii. Rośnie w widnych miejscach na wapieniach i czerwonej glebie (terra rossa). Preferuje suche stanowiska.

Galanthus fosteri

Galanthus graecus, syn. G. elwesii f. minor

Galanthus graecus,  syn. G. elwesii f. minor

Galanthus graecus, syn. G. elwesii f. minor

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Gatunki przebiśniegów (Galanthus) Cz. I

  1. Chetnie sadzona w przydomowych ogrodkach, na cmentarzach, w duzych grupach takze w parkach. Nadaje sie do ogrodkow skalnych, mozna tez tworzyc z niej duze grupy na trawnikach. Zaleca sie tworzenie zestawien z rannikami zimowymi, karlowymi odmianami kosaccow zylkowanych i innymi barwnie kwitnacymi roslinami wczesnowiosennymi Cebule przebisniegow sluza do otrzymywania galantaminy, bedacej inhibitorem acetylocholinoesterazy. Acetylocholinoesteraza jest enzymem rozbijajacym acetylocholine, a wlasnie brak tego neuroprzekaznika w niektorych obszarach mozgu jest charakterystyczny dla choroby Alzheimera. Galantamina, hamujac enzym, pozwala utrzymac odpowiednie stezenie neuroprzekaznika. Z zastosowaniem preparatow z galantamina wiazane sa duze nadzieje w leczeniu choroby Alzheimera. Alkaloid ten stosowany jest takze w chorobach przebiegajacych z uszkodzeniem nerwow obwodowych, zakloceniami w przewodzeniu bodzcow, w leczeniu nerwobolow, miastenii, atonii miesni, paralizu i zapaleniu korzonkow nerwowych

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *