Epimedia – gatunki botaniczne, formy mieszańcowe i odmiany uprawne.

Jednymi z piękniejszych roślin cieniolubnych pochodzenia azjatyckiego są epimedia. Zróżnicowane na 50 gatunków zasiedlają górskie lasy, zarośla, trawiaste zbocza, brzegi strumieni, klify przy wodospadach, szczeliny skalne.
Epimedium leptorrhizum

E. leptorrhizum

Zwykle są obecne na wysokości od około 300 do 3000 m n.p.m. Aż 41 z nich to endemity Chin (wciąż odnajdywane są nowe taksony), pozostałe występują w Zachodnich Himalajach, na Półwyspie Koreańskim i Wyspach Japońskich, Rosyjskim Dalekim Wschodzie a także w północnej Afryce i na południu Europy.

Epimedium acuminatum

E. acuminatum

Ponad 260 lat temu szwedzki przyrodnik Karol Linneusz opisał jako pierwszy ten rodzaj na podstawie południowoeuropejskiego gatunku Epimedium alpinum.  Istnieją dokumenty z 1648-1658 r. świadczące o tym, że gatunek ten był uprawiany w oxfordzkim Ogrodzie Botanicznym.

Z botanicznego punktu widzenia

Epimedia są roślinami zielnymi wieloletnimi o zimotrwałych, częściowo zimotrwałych lub sezonowych liściach. Ich organem podziemnym są sympodialnie rozgałęziające się, krótkie lub długie, płożące się poziomo kłącza.

Epimedium brevocornu

E. brevicornu

Pędy wyrastają z nich pojedynczo lub skupione w kępy. Liście dzielą się na odziomkowe, wyrastające z kłączy, oraz łodygowe. Ich blaszki są pojedyncze lub złożone. Kwiaty, zwykle liczne, są skupione w kwiatostan. To one są główną ozdobą epimediów, przypominają barwne pająki, unieruchomione w sieci rozpiętej kilkadziesiąt centymetrów nad ziemią.  Kwiat tworzy 8 barwnych działek, ułożonych na krzyż po 4 w 2 okółkach. Te zewnętrzne są większe, wyciągnięte niekiedy w długie ostrogi.

Epimedium colchicum

E. colchicum

Te wewnętrzne są krótsze, czasem niezwykle kontrastowo zabarwione. W naszych ogrodach rozwijają się w kwietniu. Od lipca formują się owoce – podłużnie pękające torebki. Po dojrzeniu wysypują się z nich opatrzone elajosomem nasiona.

Wymagania uprawowe

Epimedia są roślinami niekłopotliwymi w uprawie. Uwielbiają:

 • Częściowo zacienione stanowiska, np. pod okapem drzew, albo odkryte, rano oświetlone przez słońce, a po południu zacienione;

  Epimedium davodii

  E. davidii

 • Próchniczne, przepuszczalne podłoże (np. 60% ziemi kompostowej, 20 % torfu, 20 % zleżałej kory albo żwiru);
 • Wyściółkowaną powierzchnię gleby wokół nich;

  Epimedium dolichostemon

  E. dolichostemon

 • Wilgoć w podłożu;
 • Chłód w otoczeniu;
 • Przestrzeń, bo z czasem mocno się rozrastają, ale generalnie rosną powoli, nie są inwazyjne, w razie potrzeby łatwo je ograniczać;
 • Okrycie w okresie zimowym w warunkach klimatycznych Polski, np. gałązkami stroiszu, zimową agrowłókniną, warstwą bukowych lub dębowych liści. Literatura fachowa podaje, że epimedia można uprawiać w strefach od 3 do 7, czyli na obszarach, gdzie najniższe temperatury osiągają od -40 do -12 °C.  E. franchettii 'Brimstone Butterfly'

  E. franchettii ‚Brimstone Butterfly’

Gatunki, odmiany uprawne, formy mieszańcowe

W ogrodach uprawia się epimedia od 100-150 lat. Zachwycające są zarówno gatunki botaniczne, ich odmiany uprawne, jak i naturalne lub sztucznie uzyskane formy mieszańcowe. Do tych ostatnich należą:

Epimedium x cantabrigiense, mieszaniec pomiędzy E. alpinum i E. pubigerum,

E. x perralchicum mieszaniec pomiędzy E. perralderianum i E. pinnatum subsp. colchicum,

Epimedium x rubrum

E. x rubrum

E. x rubrum mieszaniec pomiędzy E. alpinum i E. grandiflorum,

E. x versicolor mieszaniec E. grandiflorum i E. pinnatum subsp. colchicum,

Epimedium x warleyense

E. x warleyense

E. x warleyense mieszaniec E. alpinum i E. pinnatum subsp. colchicum,

Epimedium x youngianum 'John Galagher'

E. x youngianum ‚John Galagher’

E. x youngianum mieszaniec E. diphyllum i E. grandiflorum.

Epimedium x youngianum 'Merlin'

E. x youngianum ‚Merlin’
Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Ciekawostka botaniczna, Poradniki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *