Dobór roślin do ogrodu skalnego.

Kryteria doboru roślin do ogrodu skalnego mogą być bardzo różnorodne. Możemy je selekcjonować pod względem:

  • pochodzenia geograficznego (co w pewnej mierze pokrywa się z ich mrozoodpornością),
  • wymagań świetlnych,
  • rodzaju i odczynu podłoża,
  • wymagań co do wilgotności podłoża,
  • przynależności taksonomicznej (np. rośliny z rodzaju skalnica Saxifraga lub goryczka Gentiana),
  • rozmiarów osiąganych przez rośliny.

Pochodzenie geograficzne.

Najlepiej przystosowane do uprawy w klimacie środkowej Europy są rośliny rodzimych gatunków, a więc te, które rosną w Karpatach i prawie na całym obszarze Alp (poza niżej położonymi miejscami na południowych krańcach Alp, jak Primula allionii). Równie dobrze zimują rośliny z północnej Europy, Kaukazu, środkowo-zachodniej i północno-zachodniej części Ameryki Północnej. Okrycia i zabezpieczenia przed nadmiarem wilgoci w zimie wymaga większość roślin pochodzących z Azji Mniejszej, Himalajów, południowo-zachodniej części Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, południowej Afryki i Nowej Zelandii.

rośliny górskie dobór
Wymagania świetlne.

Rośliny górskie uprawiane na niżu wymagają często innych warunków świetlnych niż te, które panują w miejscach ich naturalnego występowania. Często zdarza się, że te same rośliny rosnące w górach w pełnym słońcu na niżu będą przez to słońce spalone. Wynika to z wpływu na rośliny bardzo wielu czynników: temperatury gleby i powietrza, ruchu powietrza, wilgotności gleby i powietrza. Dlatego też cały szereg roślin preferuje stanowiska półcieniste – są to między innymi: większość skalnic Saxifraga, goryczki Gentiana, pierwiosnki Primula, naradki Androsace, urdziki Soldanella. Stanowiska w pełni nasłonecznione preferują goździki Dianthus, rojniki Sempervivum i rozchodniki Sedum, większość wawrzynków Daphne, szałwie Salvia, floksy Phlox, kosaćce Iris, dzwonki Campanula i zdecydowana większość przedstawicieli rodziny astrowatych Asteraceae.

Rodzaj i odczyn podłoża.

Właściwy dobór podłoża to jeden z czynników decydujących o powodzeniu uprawy. Większość roślin górskich preferuje podłoża mineralne, nawet w 100% składające się z kruszyw, bez udziału substancji organicznych. Takie podłoża są bardzo przepuszczalne, co jest korzystne dla roślin, ale konieczne jest wtedy częste, latem niekiedy nawet codzienne podlewanie. Dodatek próchnicy, w postaci na przykład torfu włóknistego, jest niezbędny dla takich roślin jak goryczki, urdziki, pierwiosnki, ramondy Ramonda i haberlee Haberlea czy rutewniki Callianthemum. Większość roślin górskich to rośliny wapniolubne, rosnące na glebach lub na skałach o odczynie neutralnym lub zasadowym. Wbrew powszechnemu mniemaniu rośliny górskie są bardzo tolerancyjne wobec odczynu podłoża, a tylko nieliczne wymagają podłoży kwaśnych lub bezwzględnie zasadowych. Od odczynu ważniejsza jest struktura i żyzność podłoża – generalnie im bardziej przepuszczalne i uboższe w składniki pokarmowe tym lepsze.

dobór roślin górskich

Wilgotność podłoża.

Rośliny górskie mają zróżnicowane wymagania wilgotnościowe. Większość roślin pochodzących z Półwyspu Pirenejskiego, Azji Mniejszej i Bliskiego Wschodu oraz południowo-zachodniej części Ameryki Północnej preferuje bardziej suche stanowiska; Rośliny himalajskie wymagają w okresie wegetacji dużych ilości wody, natomiast w okresie spoczynku bardziej suchego podłoża. Rośliny z gór środkowej Europy oraz Arktyki preferują przeważnie mnie lub bardziej wilgotne (w zależności od gatunku) podłoża przez cały rok.

Przynależność taksonomiczna.

Dobór roślin zależy oczywiście też od osobistych preferencji właściciela ogrodu. Najbardziej popularne rodzaje roślin górskich, mające rzesze zwolenników to między innymi skalnice, pierwiosnki, goryczki, cyklameny, naradki, urdziki, obuwiki, wawrzynki, czy dionyzje, chociaż wielu miłośników roślin koncentruje się na roślinach należących do wyższej rangi taksonomicznej – mogą to być przedstawiciele rodzin pierwiosnkowatych, jaskrowatych, wrzosowatych czy astrowatych, a jeszcze inni zbierają przedstawicieli tylko jednego gatunku – jak na przykład formy Primula allionii.

dobór roślin górskich

Rozmiary roślin.

Dobór pod względem rozmiarów osiąganych przez rośliny jest oczywiście kwestią uznaniową. Jedni kolekcjonerzy zbierają tylko miniatury, nieprzekraczające kilku cm średnicy i wysokości, jeszcze inni także większe rośliny, niektórzy natomiast nie mają pod tym względem preferencji. W dużej mierze możliwości uprawy większych roślin jest  zdeterminowana dostępnością miejsca.
Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Dobór roślin do ogrodu skalnego.

  1. Wiola pisze:

    W ogrodzie skalnym można też sadzić rośliny cierpiące zimą i na przedwiośniu z powodu wody zalegającej w obrębie systemu korzeniowego, np. barbula, perovskia. Z jednorocznych natomiast dobre radzi sobie maczek kalifornijski.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *