Dlaczego warto zakładać ogród skalny?

Do najbardziej interesujących rodzajów ogrodów należą ogrody skalne. Mają one kilka niewątpliwych zalet. Chyba największą jest to, że można je urządzić na małym skrawku ogrodu, nawet na powierzchni kilku metrów kwadratowych, gromadząc przy tym dużą kolekcję interesujących roślin.

Odpowiednio dobrane gatunki i odmiany roślin zapewniają nieprzerwane kwitnienie w ogrodzie skalnym od przedwiośnia do początku zimy. Do tego rośliny bardzo często same się rozsiewają, tworząc z czasem piękne, duże grupy. Umiejętny wybór roślin pozwala na stworzenie ogrodu skalnego zarówno w miejscach półcienistych jak i w pełni nasłonecznionych.

Kolejną zaletą jest niewielka pracochłonność takiego ogrodu. Podstawowe prace przy jego pielęgnacji to podlewanie oraz, w znacznie mniejszym wymiarze, odchwaszczanie. W związku z niewielkimi nakładami pracy są to ogrody doskonale nadające się dla osób dysponujących bardzo ograniczonym czasem, aktywnych zawodowo, a chcących mieć kontakt z przyrodą i poszukujących chwili relaksu.
roślina górska Eriogonum douglasii

Eriogonum douglasii

Ponadto zajmowanie się tego typu ogrodem to świetna psychoterapia. Jest to bardzo dobra sposobność do oderwania się chociaż na chwilę od codziennego nawału obowiązków, skupienia uwagi na tak wydawałoby się zwykłym, a jednocześnie zachwycającym zjawisku, jakim są maleńkie rośliny górskie z ich często ogromnymi w skali rośliny, pięknie zabarwionymi kwiatami.

O charakterze ogrodu skalnego decydują wykorzystane do jego budowy kamienie. Najlepszym materiałem jest kamień łamany, czyli kamień o ostrych krawędziach, powstały z rozbicia większych skał. Kamienie polne (są to najczęściej granity przyniesione do Polski przez lądolód ze Skandynawii), przeważnie owalne, są najmniej polecanym rodzajem kamieni. Najpowszechniej są dostępne w punktach sprzedaży: łamany granit, piaskowiec oraz wapień i dolomit.

Bardzo wdzięcznym budulcem są łupki – zwłaszcza łupek szarogłazowy oraz, w mniejszym stopniu, piękny, ale nietrwały łupek serycytowy. Ładnie prezentującym się kamieniem, ale źle tolerowanym przez większość roślin jest serpentynit. Jedne z trudniejszych do zdobycia i jednocześnie jedne z droższych to trawertyn i tufa wapienna, zwana też martwicą wapienną.
południowoamerykańska Calceolaria

południowoamerykańska Calceolaria

Zwłaszcza ta ostatnia skała jest szczególnie polecana do uprawy roślin górskich – jest lekka, bardzo porowata, łatwo nasiąka wodą stając się jej rezerwuarem dla roślin, a przy tym uwalnia duże ilości jonów wapnia, bardzo dobrze wpływających na wzrost i rozwój większości roślin górskich. Porowata struktura tej skały umożliwia dobry rozwój systemów korzeniowych roślin. Ilości materiału skalnego potrzebne do budowy ogrodu mogą być bardzo zróżnicowane w zależności od tego, jaki ma być charakter ogrodu i kwoty, jaką chcemy lub też możemy przeznaczyć na jego budowę.

Przy luźniejszym ułożeniu niezbyt dużych kamieni i niewielkiej wysokości ogrodu skalnego na urządzenie 1 m2 wystarczy +/- 50 kg kamienia, natomiast, jeśli używamy większych i gęściej ułożonych kamieni możemy zużyć nawet do 500 kg/m2.

Na cenę kamieni wpływa w dużej mierze koszt transportu z miejsca ich wydobycia, dla przykładu w centralnej Polsce tona granitu, łupka szarogłazowego czy wapienia z południowej Polski kosztuje około 400-600 zł za tonę, produkowane z tych skał kruszywa są odpowiednio tańsze – 250-400 zł za tonę.
Udostępnij ten wpis:
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.