Dereń alaskański (Cornus x unalaschkensis)

Dereń alaskański (Cornus x unalaschkensis) to ciekawy półkrzew dobrze rosnący w warunkach klimatycznych Polski, pochodzący z zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (z obszaru rozciągającego się od Alaski po Kalifornię) oraz z dalekowschodniego rosyjskiego Magadanu. Tu rośnie w runie drzew iglastych, wilgotnych lasów liściastych, na wrzosowiskach, od poziomu morza (oceanu) do wysokości 3000 m n.p.m.

Jego pochodzenie nie jest do końca jasne, może być formą mieszańcową pomiędzy dereniem kanadyjskim (C. canadensis) i d. szwedzkim (C. suecica), obecnym na nielicznych stanowiskach w północnej części Ameryki Północnej.

Cornus x unalaschkensis

Dereń ten osiąga ok. 15-20 cm wysokości. Od końca maja do sierpnia rozwijają się kwiatostany wsparte dużymi białymi podsadkami, osiągające średnicę ok. 3-4 cm.

W uprawie wymaga półcienistego stanowiska, próchniczno-torfowo-piaszczysto-kamienistego siedliska, w sezonie wegetacyjnym nawadniania oraz mineralnego nawożenia w okresie od kwietnia do czerwca. W sprzyjających warunkach rozrasta się bardzo mocno, tworząc piękne runo pod drzewami, na torfowiskach, na wrzosowiskach . Bezpieczniej jest nie łączyć go z innymi roślinami, gdyż mocno się rozprzestrzenia i dominuje.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogrody skalne, Portret rośliny i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *