Baccharis magellanica – przybysz z Andów

Wśród krzewinek górskich zwraca uwagę niski Baccharis magellanica – z uwagi na malowniczy pokrój – plątanina gałązek płasko rozpostarta na powierzchni ziemi, gęsto pokryta liśćmi i kwiatami oraz interesujące pochodzenie – chilijskie i argentyńskie Andy, Falklandy.

Bacccharis magellanica

Bacccharis magellanica

Występowanie na obszarach do 2000 m n.p.m., wśród gęstych krzewiastych zarośli, na wrzosowiskach i górskich stepach umożliwia uprawę tej niezwykłej rośliny w warunkach Niżu Środkowoeuropejskiego.

Baccharis magellanica to jeden z 350 gatunków wyróżnionych w rodzaju, występujących na obszarach Ameryki i reprezentujących rodzinę astrowatych Asteraceae.

Bacccharis magellanica

Bacccharis magellanica

Krzewinka jest pokryta eliptycznymi liśćmi o długości 0,9 cm. Późnym latem w naszych warunkach klimatycznych rozwija pojedynczo osadzone, prawie siedzące na powierzchni rośliny podługowate koszyczki kwiatowe o białych kwiatach.

Rośliny bardzo dobrze znoszą uprawę w klimacie środkowej Europy. Wymagają w pełni nasłonecznionych stanowisk i mineralnego, przepuszczalnego podłoża. W ciągu kilku lat roślina może stworzyć rozległy kobierzec o średnicy nawet 1 m.

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Baccharis magellanica – przybysz z Andów

  1. bartmetaco pisze:

    Skąd czerpiesz bazę wiedzy i tych wszystkich gatunków? Masz jakieś źródło czy po prostu tyle wiesz? :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *