Azjatyckie goryczki Gentiana sekcji Kudoa w ogrodzie torfowiskowym.

Wśród goryczek jednymi z najatrakcyjniejszych pod względem kolekcjonerskim są gatunki pochodzące z gór Azji, należące do sekcji Kudoa.

Gentiana sino-ornata

Gentiana sino-ornata

Ich ozdobą są wielkie, zachwycające barwą kwiaty, pojawiające się, niekiedy bardzo licznie, zwykle w drugiej połowie lata i jesienią. Ponieważ o tej porze roku kwitnie już niewiele roślin górskich mogą stać się one w tym czasie chlubą każdego ogrodu.

Niestety są to nadal rośliny zbyt mało popularne. Jedną z przyczyn jest nieznajomość zasad ich uprawy. Często dzieje się tak, że zakupione okazałe, pięknie kwitnące rośliny po wysadzeniu szybko tracą atrakcyjny wygląd i z czasem zamierają.  Uprawa ich jest w gruncie rzeczy bardzo prosta.
Gentiana sino-ornata 'Berrybank Star'

Gentiana sino-ornata ‚Berrybank Star’

Te goryczki to wzorcowi kandydaci do jeszcze mało u nas popularnych, a zasługujących na bardzo szerokie spopularyzowanie, ogrodów torfowiskowych. Jest to założenie ogrodowe przeznaczone dla roślin wilgocio- i kwasolubnych, w którym głównym składnikiem podłoża jest torf kwaśny.

ogród torfowiskowy z goryczkami

ogród torfowiskowy z goryczkami

Stanowisko
Ogród torfowiskowy zwykle zakłada się w miejscach lekko ocienionych i połcienistych.

Gentiana farreri

Gentiana farreri

Podłoże
Kluczem powodzenia uprawy roślin w takim ogrodzie jest specjalnie dobrane podłoże, złożone z mieszaniny (np. 2:1) torfu ze żwirem, piaskiem lub kruszywami – granitowym, bazaltowym czy sjenitowym, chociaż może to być także w 100% czysty torf włóknisty. Ten typ ogrodu z pewnością wymaga odrębnego bardziej szczegółowego opisania.  Miąższość podłoża powinna wynosić minimum 10-15 cm i trzeba pamiętać, że torf z czasem się mineralizuje i poziom podłoża się obniża.

Gentiana sino-ornata 'Serenity'

Gentiana sino-ornata ‚Serenity’

Pielęgnacja
Wysadzone w takim ogrodzie goryczki azjatyckie rosną bardzo szybko, kwitną regularnie i obficie. Pamiętać należy jedynie o częstym, obfitym podlewaniu oraz regularnym nawożeniu nawozami o obniżonej zawartości azotu, najlepiej typu ‘osmocote’, przeznaczonymi do zasilania iglaków lub roślin wrzosowatych. Odpowiednio pielęgnowane goryczki pozwolą nam na uzyskanie wspaniałego efektu już po 2-3 latach uprawy.

Gentiana sino-ornata 'Eugens Allerbester'

Gentiana sino-ornata ‚Eugens Allerbester’

Dobór gatunków goryczek
Najbardziej znanymi przedstawicielami goryczek sekcji Kudoa są Gentiana sino-ornata wraz z bardzo licznymi odmianami uprawnymi i G. ornata. Mniej rozpowszechnione, ale równie piękne, są G. lawrencei, G. szechenyi, G. arethusaeG. hexaphylla. Do najpiękniejszych goryczek w całym rodzaju z pewnością należy zaliczyć inną rzadkość z tej grupy – G. veitchiorum o przepięknych, granatowofioletowych kwiatach.

Gentiana veitchiorum

Gentiana veitchiorum

Goryczki coraz częściej obecne w punktach sprzedaży z pewnością zasługują na szerokie rozpropagowanie.
Gentiana szechenyi

Gentiana szechenyi

Gentiana_sino-ornata_Silken_Seas_TOM_7815

Udostępnij ten wpis:

Ten wpis został opublikowany w kategorii Ciekawostka botaniczna, Ogrody skalne, Poradniki i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *